ponedjeljak, 7. listopada 2013.

SUNČANA ČIPKA - MOTIVI KVADRATNOG OBLIKA





Na početku teksta koji pišem stavljam žig kojim obilježavam svoje čipke koje sam osmislila. Naravno da nisam osmislila kvadratni oblik jer je to smislio netko puno pametniji od mene, no stilizacije koje slijede su plod moga rada, mašte, ljubavi prema kulturnoj baštini odnosno prema sunčanoj čipki - motivima.  Kvadratni oblik sunčane čipke - motiva se u Sikirevcima nije uopće radio što mi nije bilo logično budući da rama uz  čiju pomoć se čipka radi samo treba biti simetrična i uokrug narezana parnim brojem zareza i može biti bilo kojeg oblika. Budući da "rušim" strerotipe i da volim inovativni način rada dala sam si truda, nacrtala skicu rame kvadratnog oblika i tako je počela kvadratna priča sunčane čipke u Sikirevcima. Strojno izrađenih (šlinganih ) motiva je bilo, no zašto ne bi bilo i pravih rukom rađenih, pitala sam se svojedobno. 
Na prvoj fotografiji možete vidjeti otarčić koji sam radila za blagoslov hrane za Veliku subotu na koji sam bila posebno ponosna. Šest različitih komada čipke i  šest različitih inspiracija. Zanimljivo je to što kada radim stilizacije koje su plod moje mašte i nakon puno vremena znam kako sam se osjećala i gdje sam sjedila dok sam ih radila. Svaka čipkarica koja radi čipku na ovakav način u nju ugrađuje i dio sebe. Kad su kvadratni oblik sunčane čipke vidjele moje rođakinje i susjede odmah su ju prihvatile i počele same izrađivati. Prvu kvadratnu ramu mi je izradio Mirko Lučić - Katičin, a dalje je radio baća Iva Radanović, a kasnije Ivica Lučić - Katičin.

Jednom prilikom sam bila na radionici sunčane čipke u Donjoj Vrbi te sam tamo saznala kako se kod njih i njihovoj okolici u prošlosti izrađivala sunčana čipka kvadratnih oblika te da još posjeduju nadstolnjake i milja  koja su naslijedile,  kojim to mogu i dokazati.




....evo još nekoliko stilizacija od mnogih ....

Dodaj naslov








Srdačan pozdrav do slijedeći puta!








ČIPKANE LEPEZE U LEPOGLAVI

Na 17. međunarodnom festivalu čipke u Lepoglavi svake godine od postavljenih izložbi bude jedan dio koji mene očara svojom ljepotom i bogatstvom. Ove godine su to lepeze gospođe Marianne Stang, koje sam promatrala nekoliko puta iznova i svaki puta otkrivala nove prekrasne detalje. Zahvaljujem gospođi Marianni koja je strpljivo i s puno ljubavi izlagala svoju izložbu, te nas lijepo provela kroz stoljeća- lepezama.

Za uvod, prije samih fotografija bih rekla nešto o lepezama. One su statusni simbol i obavezni damski ljetni "rekvizit". U mletačkim novinama iz 18 . stoljeća zabilježeno je da "žene ponekad izvode veća junaštva nego muškarac mačem". Ne tako davno bilo je ne zamislivo da jedna dama ode u kazalište, izložbu, bal ili večeru bez lepeze. Njom se rashlađivala po velikim vrućinama, iza nje je skrivala lice od znatiželjnjih pogleda,štitila od sunca i vjetra. Materijal o kojem je ovisila izrada  lepeze je odavao i status svoje vlasnice. Lice lepeze se izrađivalo od najrazličitijih materijala, pa tako i od čipke. Bogato izrezbarene drške lepezari su pravili od slonovače, zlata, srebra, sedefa,kitove kosti,...različitih veličina. Kroz nekoliko fotografija ću vam pokušati približiti ljepotu i raskoš čipkanih lepeza. Izrađene su od čipke na batiće i čipke na iglu.

                                     Ova je najstarija. Iz 18. stoljeća okolica Venecije...









...u slijedećem nizu obratite pažnju  na  male detalje sunčane čipke, veličine su nokta maloga prsta...






Zahvaljujem gospođi Stang jer je dopustila fotografiranje i na taj omogućila da svi skupa još uživamo prekrasnim lepezama!

Srdačan pozdrav do slijedeći puta!